Αναζήτηση αυτού του ιστολογίου

Τρίτη 10 Φεβρουαρίου 2009

AZİZ STAMATİOS - Άγιος Σταμάτιος

AZİZ STAMATİOS

Aziz Stamatios Pilio dağının Volos şehrine ait olan Aziz Corc köyünde dünyaya gelmiştir. Azizin yaşadığı dönemlerde Yunanistanın neredeyse tümü Osmanlıların elinde bulunmakta Yunanlılar zor zamanlar geçirmekteydi. Türlkler Yunanlılara baskı uyguluyor onlardan zorla vergi alıyor hakkını isteyen birisi oldumuda ya onu öldürüyor yada zorla müslüman yapıyorlardı.
Bir zamanlar ağanın biri o bölgeden Sultanın vergilerini toplamak için geçmişti. Bunun üzerine aralarında Stamatiosunda bulunduğu bir grup İstanbul’a gelerek vezire ağanın topladığı vergilerin fazlalığından yakındılar. Vezir şikayet edilen ağanın arkadaşı olduğundan gruba önem vermeyerek onları dışarı attırdı. Stamatios vezirin kendilerini dışarı atmasını hiç hoş karşılamadığından yaptığı yolculuğuda düşünerek hakkını ısrarla aramaya başladı. Vezire vergileri düşürmesi için ağaya emir vermesi için baskı kuruyordu. Israrına dayanamayan Türkler onu hemen tutuklayıp yargıca götürdüler. Sözde suçu müslüman iken hristiyan olmuş olması idi. Türk beyi bunları duyunca duyduklarının gerçek olup olmadığını sordu azize:
- Bu sahtekarlar hiç bir zaman doğruyu söylemezler. Ben buraya Yunanlıların sizin o haksız ve çok olan vergilerinizden kurtulmaları için geldim.
Yargıç fırsatını bularak azize eğer vergilerden kurtulmak istiyorsa hemen müslüman olabileceğini söyledi. Aziz cesaret içerisinde:
- Ben hiç bir zaman dinimi değiştirmeyeceğim. Sizin gibi zenginlikler içerisinde yaşayacağıma Hristiyan olarak ölmeyi kesinlikle tercih ederim çünkü gerçek zenginliği ve sonsuz hayatı yalnızca Hz. İsa’da bulabilirsiniz!
Yargıç azizi cezalandırması için hemen vezire gönderdi. Vezir azizin hapse kapatılmasını ve müslüman olana kadar hergün dayak yiyip işkence görmesini emretti. Aziz bir çok gece işkencelere boyun eğdi ancak hiç bir zaman dinini red etmedi ve bu yüzden vezie azizin kafasının kesilmesini emretti. Böylece aziz Stamatios 1680 yılında Aya sofya kilisesinin karşısında şehit edildi. Azizin yortusu kilisemiz tarafında her sene 16 ağustos tarihinde kutlanmaktadır.

Δεν υπάρχουν σχόλια: